1

Hypoteka

Pokud jste si někdy pořídili půjčku bankovní a nebo nebankovní, můžete mít docela dobrou představu jak funguje hypotéka – půjčka oproti zástavě nemovitosti. Jde o finanční půjčku, která oproti nízkým půjčkám bývá poskytována oproti zástavě nemovitosti dlužníka. Dlužník může s nemovitostí nakládat i během splácení hypotéky, může tedy nemovitost prodat a převést na jiného člověka. Zástava nemovitosti je úkon zápisu na katastru nemovitostí, nedochází k vystěhování dlužníka pokud tento plní závazky, které souhlasil že bude plnit podpisem hypoteční smlouvy.

Kolik peněz si budete moci vypůjčit na hypotéku? Toto záleží hlavně na tom, jakou cenu vaše nemovitost má. Dochází tedy k odhadu ceny nemovitosti a následně firma poskytující hypotéky (věřitel) může vidět kolik peněz zájemci nabídne. Peníze se nenabízí až do hodnoty nemovitosti, ale je to přibližně velmi zhruba 60% z ceny nemovitosti. Zájemce o hypotéku nemusí zažádat o maximální částku kterou může dostat ale možná bude lepší půjčit si pouze tolik, kolik je skutečně potřeba si půjčit.

Ve smlouvě se mimo jiné dlužník zavazuje pravidelně splácet půjčené peníze věřiteli. Je pochopitelné, že služba hypotéky není bezplatná a dlužník musí firmě platit poplatky za poskytnutí úvěru. Tyto poplatky kryjí režijní náklady provozu firmy, zisk firmy. Poplatky různých firem, bank jsou různé a proto před získáním hypotéky je potřeba prozkoumat několik nabídek firem, vybrat si firmu s pozitivními ohlasy, firmu komunikující se zákazníkem a firmu existující delší dobu.

Na internetu i v ekonomických magazínech je možné nalézt další doporučení jak postupovat ohledně hypotéky. Jsou k nalezení i různá porovnání hypotečních produktů, která můžete vzít v úvahu při svém rozhodování které firmě důvěřovat. Při každé půjčce je pochopitelně potřeba spočítat si náklady a celou věc rozmyslet a prozkoumat všechny atributy hypotéky.