10

Mimořádná splátka hypotéky

Hypotéka umožňuje získat vyšší finanční obnos k financování například bydlení a nebo jiných výdajů které mohou spotřebitele potkat. Rozdíl v hypotékách je velký, buď je možné získat hypotéku běžně od banky oproti zástavě nemovitého majetku a nebo také od firmy nebankovní. Některý hypoteční úvěr může být omezený například tím způsobem, že získané finance lze použít jen na účel, který povolí banka. U nebankovních hypoték pro zájemce o neúčelovou hypotéku tato mrzutost odpadá. Nebankovní hypotéka však bývá často dražší nežli ověřené bankovní hypotéky. Zájemce má však na výběr a může nabídky firem mezi sebou porovnávat. K tomuto účelu porovnání je internet docela užitečným nástrojem, který tento proces dosti urychlí. Zájemce může využít například internetových vyhledávačů a otevírat jednotlivé nabídky paralelně do několika oken internetového prohlížeče.

A co mimořádná splátka hypotéky? Hypotéka je dlužníkem splácena často dlouhé roky pokud platí splátky z průměrného rozpočtu občana České republiky. Získá-li však dlužník vyšší finanční obnos může ho napadnout právě mimořádná splátka hypotéky jako možné řešení vysokých poplatků za tento typ úvěru. Nemusí však být úplně pravdou že zaplatím část půjčky a nebo celou hypotéku vyplatím a nebudu tedy muset zaplatit poplatky. Banky a nebankovní firmy totiž počítají se zisky, které pokryjí jejich náklady související s hypotékou. Mimořádná splátka hypotéky tedy bývá zpoplatněna a dlužník by ve svém zájmu měl přesně zjistit kolik ve svém případě zaplatí poplatky. Následně je potřeba aby bylo spočítáno kolik zaplatí při běžných splátkách. Díky tomuto výpočtu se zjistí která možnost je výhodnější pro dlužníka po finanční stránce.

Půjčka hypoteční je vázána na zástavu nemovitosti, bývá docela obvyklé, že peníze si může žadatel půjčit až do výše přibližně 70% ceny nemovitosti. V případě nemožnosti splacení závazků pak propadá celá nemovitost ve prospěch věřitele – nebankovní firmy a nebo banky. Je to tak v souladu se zákonem podle smlouvy, kterou dohodli a podepsali obě strany – jak dlužník tak věřitel.